Czy dzieci powinny uczyć się sportów walki?

Sporty walki od lat budzą kontrowersje wśród rodziców na całym świecie. Część z nich uważa, że treningi walki wiążą się z większą agresją u dzieci, a także poważnymi kontuzjami. Zwolennicy sztuk walki swoje stanowisko argumentują natomiast tym, że dziecko uczęszczając na takie treningi poznaje techniki samoobrony, a także uczy się zachowania w trudnych sytuacjach. Jak jednak to wszystko wygląda naprawdę?

Zacznijmy od agresji – mitem jest to, że dzieci uczęszczające na treningu sztuk walki są bardziej agresywne, a wręcz przeciwnie. Na treningach uczy się je, że przemoc fizyczna jest ostatecznością, czymś po co powinniśmy sięgać tylko wtedy, gdy zawiodą inne metody. Sporty walki są również bardzo atrakcyjne dla dzieci i interesują się nimi nawet maluchy, które nie przepadają za ruchem i aktywnością fizyczną. Może być to więc doskonały sposób na to, aby poradzić sobie z nadwagą u naszego dziecka.

Oczywiście samoobrona to również doskonały argument przemawiający za tym, aby nasze pociechy uczyły się sztuk walki – poznane techniki mogą niejednokrotnie okazać się pomocne w życiu.